logo
array(0) { }

Monety

Forum - Czyszczenie monet miedzianych

Czyszczenie monet miedzianych

Jakim płynem czyścicie miedziane monetki .

Najlepiej czyscic miedziuchy oliwka, wrzucasz na pare tygodni i co kilka dni przecierasz lekka sciereczka. Owszem trzeba cierpliwosci ale efekt jest najlepszy. Wg mnie na miedziaki nie ma lepszego sposobu

Na miedź oliwka tak jak radzi zolw. Cytrynka sprawi że moneta będzie czerwona jak rak ;-)

Bardzo fajny efekt daje płukanka w roztworze amoniaku spożywczego (torebka kosztuje ok 50 gr. w sklepie spożywczym) Na szklankę ciepłej wody daję dwie łyżeczki proszku, czyści pięknie nie tylko metale kolorowe ale też złotko i srebro.

o widzisz takiej metody nie znalem:) wypróbuje na kilku "wycieruchach"Tongue out

Pierwszym krokiem jaki wykonuję przy czyszczeniu moniaków jest mycie w ciepłej wodzie z mydłem oraz delikatne szczotkowanie miękką szczoteczką do zębów, po tym zabiegu mamy jako taki wgląd w stan monetki i możemy podjąć odpowiednie kroki (czyścić dalej lub konserwować).

Zapomniałem dodać że bardzo dobre efekty daje myjka ultradźwiękowa, jest to metoda nieinwazyjna, to znaczy ze ciężko jest za jej pomocą zniszczyć fancik, ale oczywiście jak to w życiu bywa - wypadki się zdarzają ;)

Ja swoją kupiłem kilka lat temu w Lidlu za jakieś 70 zeta i  wiernie służy mi do dziś...

CZYSZCZENIE MONET MIEDZIANYCH,  BRĄZOWYCH I MOSIĘŻNYCH

Metale-miedź, brąz właściwy (miedź-i-cyna) oraz trójstopowy (miedź+cyna+cynk) i mosiądz (miedź+cynk) są metalami nieszlachetnymi, wchodzą bardzo łatwo w związki chemiczne, pozostawiając na powierzchni monety tzw. „wżery".
Czyszcząc monety wykonane z tych metali środkami chemicznymi musimy zachować jak największą ostrożność, by nie uszkodzić cennej patyny-tego szlachetnego nalotu różnej  barwy, który osiadł na monecie w ciągu wielu dziesiątków czy  setek lat. Pamiętamy, że patyna wzbogacając monetę tym swoistym urokiem wpływa na jej wyższą cenę. Niższa będzie cena monety, chociaż dobrze zachowanej, ale bez patyny, od tej w gorszym nawet stanie, lecz z piękną patyną.
Tak więc zniszczenie podczas czyszczenia patyny „lecia" osiadłej na monetach miedzianych, z brązu czy mosiężnych  byłoby ich zubożeniem i zeszpeceniem. Kolor patyny w zależności od stopu metali jest różny-bywa jasno- lub ciemnozielony, czarny, jasno- lub ciemnobrązowy oraz brązowy z odcieniem czerwonego. W dużej mierze kolor jej zależy także od  warunków atmosferycznych i od warunków przechowywania.
Konieczne jest usunięcie z monet wżer i śniedzi zwanej  także „rdzą miedzi" albo niewłaściwie - grynszpanem, powodującej rozkład metalu, a w konsekwencji zniszczenie monety.
Najczęściej na monetach miedzianych spotykana jest śniedż  koloru zielonego. Stanowi ona mieszaninę zasadowych weglanówmiedzi i różnych tlenków miedzi. Tak zwane strącenie  śniedzi przeprowadzamy w różny sposób, a więc za pomocą metody suchej, gdzie przy nagrzaniu monety palnikiem  Bunzena uzyskujemy rozkład węglanu miedzi i kolor zielony szybko znika z jej powierzchni. Pozostałe sproszkowane  (spalone) tlenki miedzi usuwamy mechanicznie przez czyszczenie twardą szczoteczką włosianą.
Ten sposób usuwania śniedzi jest łatwy i zawsze daje dobre wyniki. Patyna pozostaje na monecie prawie nietknięta,  a na tym nam przecież szczególnie zależy.
Stosując metodę mokrą nakładamy na miejsce zaatakowane śniedzią 5% roztwór ługu sodowego, a do monet bardziej zniszczonych używamy 5% kwasu solnego lub stosujemy w formie kąpieli 8-10% amoniaku. Czas kąpieli uzależniamy od stopnia zachodzących procesów i zanikania zanieczyszczeń.
Po zakończeniu tych czynności monety, jak i w poprzednich  przypadkach, należy dokładnie wypłukać i starannie wysuszyć. Monety mało zniszczone, ale zabrudzone tłuszczem, potem, ziemią itp. myjemy w letniej wodzie z dodatkiem mydła, używając do tego celu włosianej twardej szczoteczki. Zabrudzeń nie należy zeskrobywać z miedzi ostrymi narzędziami, nożem, scyzorykiem, szkłem itp., ponieważ bardzo łatwo uszkodzić  można powierzchnię monety i znajdującą się na niej patynę („lecia").
W wypadku gdy mamy do czynienia z monetą nie tak bardzo zabrudzoną, lecz jedynie zakurzoną, przecieramy ją czystą wazeliną i wycieramy miękką białą flanelą. Nie należy nakładać wazeliny zbyt dużo i nie pozostawiać jej na monecie  zbyt długo, gdyż bardzo często nie jest ona idealnie czysta i różne znajdujące się w niej substancje zaczynają się z czasem  psuć, działając na monetę niekorzystnie.

SHOUTBOX